Która odżywka białkowa jest najlepsza?

Białko jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dotyczy to nie tylko sportowców, ale każdego człowieka. W przypadku kulturystów jego niedobór może skutkować utratą formy i zanikaniem tkanki mięśniowej. Bardzo ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka wraz z dietą. Sprawdzi się nie tylko mięso, ale też ryby, jaja czy rośliny strączkowe. Jeśli zapotrzebowanie na białko jest większe, na przykład u sportowców, warto sięgnąć po odżywki białkowe. Pojawia się jednak pytanie, która z nich jest najlepsza?

Izolat białka serwatkowego to jedna z najchętniej wybieranych przez sportowców odżywek białkowych. Charakteryzuje się dużą zawartością aminokwasów endogennych i egzogennych. Ma ona wiele istotnych zalet, między innymi:

  • krótki czas wchłaniania – izolat białka serwatkowego zasila mięśnie nawet po 60 minutach,
  • jest lekkostrawna – doskonale nadaje się dla osób, które nie chcą przeciążać swojego układu pokarmowego, 
  • izolat białka serwatkowego łatwo rozpuszcza się w płynach – niezależnie od tego, czy użyjesz wody czy mleka, zawsze możesz liczyć na aksamitnie gładki koktajl, 
  • zawiera optymalną dla organizmu ilość aminokwasów endogennych i egzogennych, czyli takich, które należy dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem lub odżywkami białkowymi.

Jak widać, izolat białka serwatkowego ma wiele zalet i stanowi on idealne uzupełnienie codziennej suplementacji u osób, których zapotrzebowanie na białko jest na tyle duże, że muszą wspierać się dodatkowymi odżywkami.