Izolat białka serwatkowego – czy jego stosowanie ma skutki uboczne?

Wielu sportowców celowo rezygnuje ze stosowania odżywek białkowych, z uwagi na potencjalne skutki uboczne, które mogą być szczególnie nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne. Bardzo ważne jest, aby dokładnie wyliczyć swoje zapotrzebowanie na białko. Tę ilość, której nie jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z pożywieniem, powinniśmy dostarczyć sobie w postaci odżywki białkowej. Dlaczego to takie ważne? W przypadku kulturysty, który waży ponad 100 kg i jego zapotrzebowanie na białko wynosi więcej niż 20 gramów, zjedzenie takiej ilości produktów mogłoby wiązać się z problemami trawiennymi – szczególnie jeśli będą wysokobiałkowe. Odżywka to o wiele lepszy sposób na uzupełnienie białka. 

Izolat białka serwatkowego to najlepsza propozycja, ponieważ nie ma skutków ubocznych. Co prawda w nadmiarze może prowadzić do wzdęć czy innych problemów ze strony układu trawiennego, jednak i tak jest ona o wiele bardziej lekkostrawna niż inne odżywki białkowe.  ma również bardzo szybkie wchłanianie, dlatego zamiast ryżu z kurczakiem można wypić pyszny koktajl czekoladowy czy owocowy i gotowe – odpowiednia ilość białka jest dostarczana do organizmu. 

Niektóre odżywki białkowe mogą prowadzić do zaburzeń apetytu, takich jak jego brak a także do odczuwania ciągłego, bardzo silnego pragnienia. Z reguły problemy te wynikają z nieodpowiedniego stosowania suplementu. Warto zmniejszyć jego ilość lub zastąpić go innymi, aby sprawdzić, czy skutki uboczne znikną. Izolat białka serwatkowego to dobra alternatywa dla suplementów, które powodują problemy.